Popis plemene

Vnější vzhled:
Elegantní, ušlechtilý jezdecký kůň s charakterem blízkým anglickému plnokrevníku a s pevným organismem, vhodný i pro lehčí tažné práce. Hlavu má ušlechtilou a suchou, s rovnou linií profilu. Krk má dlouhý, dobře klenutý, nasazený většinou středně vysoko. Jeho kohoutek je vysoký a dlouze vybíhá dozadu. Hřbet má středně dlouhý, v některých případech mírně prohloubený dopředu. Záď tohoto koně je dosti objemná, středně široká, dostatečně dobře osvalená a má tvar jablka. Plece má skloněné, dlouhé, dostatečně volně pohyblivé, ale v tomto ohledu se setkáváme i s jedinci, proti nimž lze mít výhrady. Hloubka hrudníku odpovídá charakteru vysokého polokrevníka, hrudník je málo kostnatý. Nohy jsou suché, hubené, zpravidla pravidelně postavené. Občas se vyskytují mírně svázané holeně, francouzský charakter, vzadu méně objemná hlezna a mírný kravský tvar.

Celkový dojem:
Elegantní, ušlechtilý, ale silný sportovní kůň jezdeckého typu s pevným organismem.

Míry:
Standardní míry dospělých klisen: výška v kohoutku hůlková: 163 - 168 cm, pásková: 173 - 178 cm, obvod hrudi: 186 - 195 cm, obvod holeně: 20,5 - 21,5 cm.

Barva:
V současnosti je nejčastější barvou ryzá, vzácněji hnědá, ale vyskytuje se i v šedé a někdy i v černé barvě s malým nebo velkým množstvím značek . Na přelomu století byla převládající barvou hnědá.

Hlava:
Velikost úměrná mohutnosti těla, suchá, s rovnou línií profilu, s výrazným pohledem a vystouplýma, velkýma očima. Široké nozdry, pravidelný a zdravý chrup.

Krk:
Středně vysoce nasazený, dlouhý, štíhlý, dobře klenutý a osvalený, hříva z jemných, tenkých vlasů.

Kohoutek:
Výrazný, dlouze vybíhajíci dozadu, dobře osvalený.

Hřbet:
Krátký, dostatečně napjatý, dobře osvalený.

Slabiny:
Krátké, napjaté, uzavřené.

Záď a stehna:
Objemné, dlouhé, dobře osvalené.

Hruď:
Středně široká, dobře osvalená, hluboká.

Hrudní koš:
Hluboký, středně klenutá žebra. Objemná a dlouhá oblast mečovité chrupavky.

Pohlavní orgány:
Zdravé, bez jakýchkoliv zranění a onemocnění.

Plece, nadloktí:
Dlouhé, skloněné, svalnaté, umožňující volný pohyb.

Končetiny:
Objemné klouby, čisté, suché, dobře nasazené a šlachovité, středně dlouhé holeně, středně dlouhé spěnky s pravidelným úhlením, pravidelná kopyta o velikosti úměrné rozměrům těla, se zdravou rohovinou. Hlezna objemná, čistá, suchá, bez deformací. Stavba nohou vepředu i vzadu pravidelná.

Pohyb:
Vzletný, dlouhý a progresivní krok a klus po pravidelné linii, zadní nohy musejí překračovat stopy předních nohou, v klusu musí být schopnost natahování.

(Zdroj: Akreditovaná chovatelská organizace: Kisbéri-félvér Lótenyésztő Országos Egyesület adresa: Keleti Károly u. 24, 1024 Budapešť)

 

webdesign Studio R3D, s.r.o.