Chovný cíl

Od založení Celostátního svazu chovatelů Kisberského polokrevníka se kvalita jedinců náležejících k plemeni stále zlepšuje. Velký význam mají opakující se přehlídky, na nichž se prezentuje a případně i hodnotí vzhled a chovná či sportovní kvalita jednotlivých jedinců. Význam plemene bude v budoucnu bezesporu narůstat. Rámec organizovaného chovu a dobře patrné utváření povědomí může znamenat záruku zachování plemene a zvyšování jeho početního stavu. Díky rozšíření testů vlastního výkonu můžeme počítat se zlepšováním genetické hodnoty a genetické schopnosti v oblasti sportovních kvalit.

Rozšíření a početnost

Z tradičních maďarských plemen koní má kisbérský polokrevník nejvíce jedinců kontrolovaných v rámci plemenné knihy. V evidenci spolku je vedeno přes tisíc chovných klisen a 124 plemenných hřebců. Jsou umístěni po celém Maďarsku. Větší hustotu jedinců můžeme zaznamenat v župách Tolna, Pest, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Vas, Komárom-Esztergom a Veszprém.

(Zdroj: Akreditovaná chovatelská organizace: Kisbéri-félvér Lótenyésztő Országos Egyesület adresa: Keleti Károly u. 24, 1024 Budapešť)

webdesign Studio R3D, s.r.o.